Pedodonti

Pedodonti
Çocuklarda diş hekimliği

Pedodonti, çocuk diş hekimliği demektir. Çocuklarda diş hekimliği ilerki yaşamlarında daimi dişlenmeleri ve çene ilişkilerinin sorunsuz olması için çok önemlidir.

Süt dişleri çocuklarda hem beslenme hem de konuşma gibi ihtiyaçların karşılanmasında çok önemlidir. Gelecek dişlerin bölgelerinin korunmasında da oldukça önem taşır.

Kaybedilen ya da çürüğe bağlı hasar gören süt dişleri nedeni ile komşu diş kenarları arasındaki düzenli kontaktlar kaybedilerek dişler hareket edebilir.

Bu hareketlenme ve yer değiştirme , yerlerine gelmesi gereken daimi dişlerin farklı pozisyonlarda kapanış bozuklukları yaratmalarına sebep olur.

Basit önlem veya tedavilerle çözülebilecek olan sorunlar; daha uzun süreler gerektiren, karmaşık ve zor pahalı tedavi gereksinimlerine yol açabilir.

Çocuklarda diş hekimliğinin önemi

Ayrıca diş hekimi kontrolleriyle çocukların çene büyüme-gelişimleri ve çeneler arası ilişkileri takip edilmelidir.

Anomalinin tespit edilmesi sonucunda çocuğun büyüme gelişimi sonlanmadan müdahale etmenin önemi çok büyüktür.

Bu dönemlerde ihmallerde bulunulması veya sorunun fark edilmemesiyle tedaviye başlamakta geç kalınması, telafi edilemeyecek sonuçlar doğurabilir. Bunun sonucunda hastalar gelecekteki hayatlarında hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Çocuklarda da yetişkinlerde uygulanan tedavilerin hemen hepsi uygulanabilmektedir. Bazen yetişkin dişleriyle aynı tedavi bazen de süt dişlerine özel olarak uyarlanmış şekilde tedavi gereksinimleri giderilmektedir.

Süt dişlerinde sert katmanların daha yumuşak , ince, dokuların(pulpa; damar ve sinirden oluşan bağ doku veya diş özü) daha geniş hacimli olduğu unutulmamalıdır.

Meydana gelen bu farklılık çürüklerin canlı katmana daha da hızlı ulaşmasına, abse oluşumuna ve alttaki daimi dişlerin yapı bozukluklarıyla sürmelerine yol açabilir. Bu yüzden süt dişi tedavilerinde zamanlama çok kıymetlidir.
Gingivitisin ve ilerlemiş vakalarda periodontitisin (diş çevresi tüm destek, kemik ve bağ dokuların iltihabı) önlenmesi için ağız içi hijyen oldukça önemlidir. Gün içinde en az iki kez yemeklerden sonra fırçalanmalıdır. Fırçalama diş hekiminin önerdiği şekilde yapılmalıdır. Günde bir kez de diş ipi kullanmak ağız bakımının olmazsa olmazlarındandır. Önemli olan fiziksel temizliktir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
    reference-aesthetic-banner
    Open chat