Lamine ve Porselen Kuronlar

reference-aesthetic-lamine

Lamine ve Porselen Kuronlar

Dişlerdeki çapraşıklıkları, şekil bozukluklarını, diş arası boşlukları , ve renklenmeleri gidermenin bir çok yolu vardır. Bunlardan en çok tercih edilenleri de estetik kuronlardır.

Estetik amaçlı kuron uygulamaları, tam veya bölümlü olarak kendi aralarında uygulama açısından ayrılır. Bölümlü kuron uygulamalarından en çok tercih edilen porselen lamina uygulamalarıdır.

Porselen Lamine Uygulamaları…

Bu uygulamalarda temel prensip, dişlerin sadece dış yüzeylerinde minimum aşındırma yaparak diş dokusunu korumaktır.

Estetik beklentilerin öne çıktığı vakalarda kullanımı diğer yöntemlere göre daha uygundur. Özellikle çiğneme basıncının olmadığı ön bölge dişlerinde daha çok tercih edilirler.

Tercih edilmelerinin temel sebebi uygulanışı itibari ile yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli dirence sahip olmamalarıdır. Bu yöntemde kullanılan materyal seramik olduğu için aşınmaya ve renk değişimine dirençleri oldukça iyidir fakat sadece dış yüzeyi örten çok ince bir yapıda olduklarından basma dirençleri düşüktür.

Bu durum azı dişlerinde kullanımlarını kısıtlar. Ön bölgede ki dişlerde, dişlerdeki kapanış pozisyonları ve dişlerin açıları uygunsa, estetik amaçlı tedavilerde çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Estetik tam kuronlar

Estetik tam kuronlar ise diş çevresini saran protetik uygulamalardır. Çiğneme basınçlarının yüksek olduğu bölgelerde ya da dişten fazla doku kaldırılması gereken durumlarda alternatifleri yoktur. Bu tip kuronlarda farklı materyaller tercih edilebilmektedir.

Tam kuronlar, zirkonyum destekli, metal destekli, ya da tam seramik (desteksiz) üretilebilmektedir. Tedaviden önce kullanılacak materyale karar verilirken; hastanın beklentileri, uygulama yapılacak dişin ağızdaki konumu, ve materyalin hastanın vücut dokularıyla uyumluluğu göz önüne alınır.

Metal destekli kuronlar

Metal destekli kuronlar arka bölgelerde ki azı dişlerinde daha çok tercih edilir. Eksik dişlerin yerini alabilmesi için uzun boşluklarda uygulanan köprülerde çok başarılıdırlar. Dayanıklı ve çiğneme kuvvetlerine dirençlidirler. Işık geçirgenlikleri olmadığından estetik başarıları daha düşüktür.

Zirkonyum kuronlar, hem estetik hem de dayanıklılık anlamında çok başarılıdırlar. Bu nedenle hem azı dişlerinde, hem de ön bölgede estetik amacı ile daha çok tercih edilirler. Işık geçirgenlikleri oldukça yüksek olduğu için doğal diş dokusunu daha iyi taklit ederler.

Bu sayede hem doğal hem de tatmin edici sonuçlar elde edilir. Renk ve doku uyumları çok iyidir. Metal alerjisi olan hastalarda kullanılabilirler. Bu da daha çok tercih edilmelerinde önemli bir etkendir.

Tam seramik (desteksiz) kuronlar

Tam seramik yani desteksiz kuronlar, altlarında bir destek tabakası olmadığı için, gerçek diş minesine en yakın sonucu verirler.

Estetik başarıları çok yüksektir. Köprü yapımına uygun değildirler. O yüzden eksik diş restorasyonlarından ziyade ön bölgede estetik amaçlı ya tek ton restorasyonlarında daha kullanışlıdırlar. Doğal görünümü, doku uyumu ve renk başarısı çok yüksektir.

Bu tedavilerin tümü bir dizi laboratuvar aşamaları gerektirmektedir. Bu uygulamanın en cazip tarafı, hastaların randevular arasındaki zamanlarda, günlük aktivitelerinin olağan seyrinde devam ettirebilecekleri geçici kuranlarla evlerine dönmeleridir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
reference-aesthetic-banner
Open chat