Kulak Estetiği

Kulakta doğuştan veya sonradan oluşmuş, birçok şekil bozuklukları görülebilir. En çok karşılaşılan kepçe kulaktır.
reference-aesthetic-otoplasty

Kulak Estetiği

Kulakta doğuştan veya sonradan oluşmuş, birçok şekil bozuklukları görülebilir. En çok karşılaşılan kepçe kulaktır. Kepçe kulakta kulağın kafatası ile arasındaki açının normalden daha fazla olması ile oluşur.

Bu sebepten dolayı kulak öne çıkık gözükür. Bu soruna açının fazla olması ile beraber kulağın iç kısmındaki kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilir.

Operasyonda amaç kulağın kafa ile arasındaki açıyı normal hale getirmek ve aynı zamanda bu kıvrımları tekrar oluşturmaktır. Kepçe kulak ameliyatları çok çeşitlidir.

Her doktor ayrı bir teknik uygulamaktadır. İple kepçe kulak ameliyatı, açık kulak ameliyatı gibi kullanılan birçok teknik vardır.

Hastane ortamında çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir.

Kesi kulağın arkasından yapılmaktadır. Kulak kıkırdaklarının kıvrımlarını ve açıyı düzeltmek için dikişler atılır. Kepçe kulak operasyonundan sonra hasta evine dönebilir.

Kulağın 3 gün boyunca bandajlı kalması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında oluşan ödem ve şişlik tahmini 2-3 hafta içinde düzelir. Kulağın son şeklini alması 2 ayı bulur. Kepçe kulak ameliyatında kesi kulağın arka kısmından yapıldığı için ameliyat izi belli olmaz.

Kepçe kulak probleminde kulağın kafa ile arasındaki açı normalden daha fazla olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açılmış gösterir. Ayrıca kulağın üst bölgesinde olması gereken kıvrımlar gelişmemiştir ve kulak dümdüz gözükür.

Kulak estetiğinde, aynı olan ve ameliyat için kullanılan birçok yöntem bulunur. Estetik cerrahın tecrübesi ve kulaktaki sorunun derecesi ameliyat sonucunu etkiler.

Bazı tekniklerde tam kulak arkasından bir kesi yapılır. Bazı tekniklerde ise kesi olmadan sadece iple estetik yapılır. Diğer yöntemlerde ise kulak önünden kesiler tercih edilebilir.

Genelde hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalmalarına gerek yoktur. 2-4 gün sonra pansumanlar açılır, kişi banyo yapabilir. Bazı hastaların operasyondan sonra saç bandı ya da tenisçi bandı takmaları gerekebilir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
reference-aesthetic-banner
Open chat