Jinekomasti

Reference-aesthetic-breast-gynecomastia

Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır. Erkeklerde meme büyümesi her zaman bir hastalık bulgusu olamaz. Jinekomastinin en temel sebebi, nedeni bilinmeyen bir durum ya da şişmanlıktır.

Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal değişiklikler sonucu da ortaya çıkabilir. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlıdır ve en sık ergenlik döneminde ya da daha büyük erkeklerde görülmektedir.

Jinekomastiye neden olan diğer durumların bu hastalarda araştırılması gerekir. Erkeklerin neredeyse %40’ının sorunu olan jinekomastinin yarattığı özgüven eksikliği zaman zaman ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Jinekomasti operasyonu bu sorunun çözülmesinde en etkili yöntemdir. Üç ana tipi vardır: Glandüler tipte gerçek meme dokusu, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı ve mikst (karışık) tipte ise hem meme dokusu artışı hem de yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Bu tiplere göre tedavisi değişir. Operasyon öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yapılır. Kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir. Jinekomasti sporla veya rejimle düzelmesi zor bir problemdir.

Bir tedavi yöntemi olan liposuction yani yağ alma ve meme bezinin çıkarılma yöntemleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene sonuçlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu bulunan hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınmaktadır. Yağ dokusu fazlalığı ile meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction yöntemi ile meme dokusunun çıkarılması gerekebilmektedir.

Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığı ile deri fazlalığı da mevcut ise yağ ve meme dokusu ile deri fazlalığının da çıkarılması gerekmektedir.

Her iki teknikte de hastanın 1 gece hastanede kalması önerilir ve 1 ay kadar medikal korse takması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı yöntemleri arasında lazer liposuction yöntemleri, endoskopik cerrahi yöntem de son dönemde oldukça sık kullanılan yöntemlerdendir. Ameliyat sonrasında hasta 2 gün sonra işe başlayabilir. Günlük hayatına devam edebilir.
Bu yöntemde cerrahi bıçaklar kullanılmaz.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
    reference-aesthetic-banner
    Open chat