Diş Beyazlatma

reference-aesthetic-hollywood-smile

Diş Beyazlatma

Diş renginden memnun olmayan insanlar günlük hayatlarında dişlerini saklama ihtiyacı hissedebilirler. Dişlerdeki renklenmeler estetik sorunlar yaratmaktadır. Beyaz görünümlü dişler güzellik ve sağlıkla bağdaştırıldığı için ciddi bir özgüven artışı sağlar. Kişinin iş hayatında ve sosyal ortamda kendini daha rahat ve mutlu hissetmesini sağlar.

Diş beyazlatma hangi faktörlere göre yapılır?

Diş fırçalamak veya diş taşı temizliği ile giderilemeyen renklenmeler diş beyazlatma tedavisiyle giderilebilmektedir. Her tür renklenme beyazlatma tedavisine yanıt vermez. Beyazlatma uygulamasının dışında daha farklı bir tedavi gereksinimi olup olmadığına hekim karar verir. Beyazlatma tedavisi yapıldıktan sonra ulaşılacak beyazlama seviyesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Herkesin diş yapısı ve diş rengi aynı olmadığı gibi beyazlatma tedavisi sonucunda elde edilecek beyazlık da aynı olmayabilir.

Dişte birikmiş olan plak ve tartardan dolayı oluşan renklenmeler diş taşı temizliği ile giderilebilir fakat dişe nüfuz etmiş olan yapısal renklenmeler temizlemekle giderilemez. Yapısal renklenmeler genetik, yaş , bazı ilaçların kullanımı , alışkanlıklar , beslenme tarzı ve diş minesinin aşınmasına yol açan fiziksel faktörlere bağlı oluşabilir.

Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?

Beyazlatma tedavisi hekim kontrolünde veya hasta tarafından kendi kendine ya da ikisi bir arada uygulanabilmektedir.

Diş beyazlatma tedavisi nasıl yapılır?

Beyazlatma işlemi klinikte hekim kontrolünde daha kısa sürede uygulanabilmektedir. Dişlere tatbik edilen beyazlatıcı materyaller ve beyazlaşmayı hızlandıran özel ışık kaynakları yardımıyla yapılmaktır. Hasta tarafından yapılan beyazlatma , hastanın ağzından alınan ölçülere göre laboratuvarda üretilen plaklar yardımıyla evde uygulanabilmektedir. Güvenlik açısından daha az beyazlatıcı materyal kullanıldığından daha uzun süre gerektirir ve beyazlama miktarı daha düşük seviyede olabilir.

Beyazlatma tedavileri diş üzerinde bir aşındırma ya da kalıcı değişiklik gerektirmeyen tedavilerdir. Beyazlatıcı materyal tedavi sonunda dişlerin üzerinden tamamen temizlenir. Tedavi sürecinde renklenmeye sebep olan bazı gıdalar ve alışkanlıklardan uzak durulması tedavinin başarısını büyük oranda etkiler. Tedavi sonunda kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi, kontrollerini aksatmaması sonucunda beyazlatma tedavisi daha başarılı ve uzun ömürlü olacaktır.

Diş botoksu uygulaması sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Uygulama sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgeye dokunulmamalı ve direk güneşe maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca bölgeye yapılan buz uygulaması da olabilecek morlukları engelleyecektir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
    reference-aesthetic-banner
    Open chat