Ortognatik Cerrahi - Reference Aesthetic

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları tarif eden genel bir terimdir.
blog-30

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları tarif eden genel bir terimdir.

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Alt çenenin sağ yanda , sol yanda, önde ve arkada olduğu durumlarda,
Alt çenenin bir kısmının yada tümünün az gelişmiş olduğu vakalarda,
Üst çenenin sağ yan veya sol yanda ,önde, geride, olduğu durumlarda,
Üst çenede gelişim azlığında,
Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine uyuşmaması , değmemesi ( open bite),
Çene ucunun küçük veya büyük olması , ileride ya da geride olması ve durumlarında,
Elmacık kemiklerinin normalden büyük, küçük, önde veya geride olması durumunda,
Tümör veya kaza nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması,
Alt çene ve üst çene arasındaki uyuşmanın olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Dişlerde ve iskelet yapısındaki sorunlar yüz estetiğine de yansır. Burada ki sorun hem fonksiyonel hem de estetiktir.

Öncesi Veya Sonrasında Tel Tedavisi Gerekli Midir?

Ortognatik tedavi, tel tedavisi ve cerrahi işlem olarak ikiye ayrılır. Hastanın ameliyattan sonra da kısa dönem tel tedavisi görmesi gerekebilir. Bazı vakalarda ameliyat öncesi tel tedavisi uygulanmadan cerrahi işleme geçilmesi endikedir. Böyle durumlarda da hastanın ameliyata braket (sabit diş teli) takarak girmesi gerekmektedir.

Ortognatik Cerrahi Planlaması Nedir?

Ortognatik cerrahi öncesinde tel tedavisi için yapılan planlamadır. Planlamada hastanın fotoğrafları çekilir, hastadan ölçüler alınır, gerekli filmler (panoromik, sefalometrik ve tomografi) çekilip analizler yapılır. Ortognatik cerrahiden önce hastadan tekrar ölçü alınır ve üzerinde yeniden bir çalışma yapılır. Ameliyat sırasında kullanılacak olan rehber splintler hazırlanır. Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da ameliyathanede hazır bulunur.

Ameliyatsız Tel Tedavisi Mümkün Mü?

Diş hekminin analizlerinden sonra , ortognatik operasyona gerek duyulduğu söylenirse, ameliyatlı tel tedavisi, gerek fonksiyonel gerekse estetik açıdan en uygun tedavi olacaktır.

Çene Ameliyatları Sonrası His Kaybı Olur Mu?

Ameliyat yapılan bölgede his kaybının olması gayet doğaldır. Fakat bu his kaybı bazı durumda geçici, bazı durumda sürekli olabilir. Bu yapılan ameliyatın riski ve hasta vücudunun tepkisine bağlıdır.

Ortognatik Cerrahi İşlemi Nasıl Ve Kim Tarafından Yapılır?

Bu vakalarda ortodonti uzmanı ile maksillofasiyal cerrah birlikte çalışır. Ortognatik cerrahi ameliyatları tam teşekküllü bir hastanede yapılır ve genel anestezi ile gerçekleşir.

Ameliyatı gerçekleştiren kişi maksillofasiyal çene cerrahi uzmanıdır. Bu tür ameliyatlar estetik değişimin yanında özellikle çiğneme fonksiyonu kazandırmak için yapılmaktadır. Bu sebeple çene kapanışı ve fonksiyon eğitimi almış çene cerrahisi ve maksillofasyal cerrahi uzmanı tarafından yapılması önerilir.

Ortodonti İle Ortognatik Cerrahi Ayrı İşlemler Midir?

Ortognatik cerrahi; çene ameliyatını ve ortodontik tedaviyi içerir. İlk olarak, ortodontik tedaviye başvurulup dişlerin çeneye uygun hale gelmesi sağlanmaktır. Ortodontik tedavinin devam ettiği sürede ameliyat ile çenelerin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi sağlanır.

Ameliyat Olmadan Sadece Diş Teli Taktırarak Tedavi Olabilir Mi?

Bazı vakalarda diş teli tedavisi yetersiz kalır. Böyle durumlarda maksillofasiyal cerrah ve ortodonti uzmanı birlikte çalışır ve ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir.

Hastalarımızın Yorumları

DANIELO JASON

6 PACK j’avais du mal a faire du sport et de suivre des regimes alimentaires mais sans resultat alors cette annee je me suis dirigé vers REFERENCE ESTHETIQUE en turquie et vraiment je me sens pret pour l’été comme jamais. Merci de m’avoir redonner confiance en moi.

BAHIJA BELHAJ

MEME KUCULTME La clinique est bien situé par rapport au metrobus station, les guichets bancaire sont juste a coté, le market est dont vous aurez besoin, j’étais labas pour faire une reduction mammaire, je ne me suis jamais senti bien dans ma peau jusqu’au jour ou j’ai décidé de me faire opéré chez REFERENCE ESTHETIQUE a Istanbul, Merci

Let us call you

Form İngilizce (#5) Fahri
reference-aesthetic-banner-EN