Liposuction

reference-aesthetic-liposuction

Liposuction

Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Bölgesel olarak yağların alınarak bedensel incelme sağlayan vücut şekillendirme işlemidir. Kısacası kilo vermek için yapılmaz.

Yağ modelleme (“lipoplasty”) ya da sadece lipo olarak da bilinen liposuction, insan vücudunun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı kozmetik cerrahi bir işlemdir.

Liposuction işleminin yapılabilmesi için, genellikle genel sağlık durumu iyi, 18 yaşın üzerinde, devam eden bir diyet ve egzersiz rejimi mevcut ve bazı vücut alanlarında dirençli yağ cepleri mevcutsa bu operasyona yapılabilir.

Liposuction operasyonunda emniyet sınırı genellikle 4,5 litre olarak kabul edilir. 4,5 litreden daha fazla miktarda yağ alınabilir fakat hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için çeşitli önlemler de alınmalıdır. Hastada daha geniş alanlar varsa 3-6 ay geçtikten sonra yeniden liposuction yapılabilir.

Küçük lokasyonlarda Lokal anestezi kullanılır. Daha da büyük bölgesel alanlarda lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok geniş uygulamada genel anestezi uygulanabilir. Operasyon vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 30dk – 3 saat arasında değişir.

Liposuction Yapılabilecek Bölgeler

Gıdı
Kol
Sırt
Bel
Karın
Mide
Basen
Uyluk içi
Göğüs
Diz içi

Liposuction sonrası iyileşme süreci

Operasyon sonrası hastaya pansumanı yapılıp özel liposuction giysisi (korse)giydirilir. Operasyonun büyüklüğüne ve uygulanan anesteziye bağlı olarak hasta aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.

Yurt dışından gelen hastalarımız uygulanan işleme bağlı olarak 1-2 hafta arasında normal sosyal aktivitelere dönüş sağlayabilir, ülkelerine dönüş yapabilir.

Operasyon sonrası çok belirgin bir ağrı oluşmaz, ağrı kesiciler verilerek hasta rahatlatılır. İşlem yapılan alanda renk değişimi, ödem, karıncalanma veya hissizlik olabilir bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Liposuction giysisinin (korse) yaklaşık 5 hafta giyilmesi gerekir. Liposuction kanül giriş alanları genelde 2-4 mm boyutunda olmakta ve 3 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

3 hafta geçtikten sonra operasyonun vücuda verdiği yeni şekil daha iyi fark edilebilir hale gelir. 6 ay-1 yıl arasında liposuction alanı son şeklini alır.

Liposuction operasyonu genellikle iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığına olumlu katkı sağlayan kozmetik cerrahi bir işlemdir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Öneriler

Doktorun operasyon öncesinde ve sonrasında vereceği talimatlara tam olarak uyulur ise, sorunsuz bir şekilde bu süreç atlatılabilir. Bu talimatlar yeme, içme, sigara, belirli vitaminlerin ve ilaçların kullanılmamasına ilişkin olabilir. Bu talimatlara dikkatle uyulması doktorun ameliyatı çok daha kolay gerçekleştirmesini sağlar.

Eğer sigara kullanıyorsanız, ameliyattan bir iki hafta önce sigaranın bırakılması çok önemlidir. Sigara, ciltteki kan akışını engelleyebilir ve böylece yaraların iyileşme süreci etkilenir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Öneriler ve Uyulması Gerekenler

Spor aktiviteleri, saç derisine giden kan akışını hızlandırır buda kesiklerin kanamasına neden olabilir. Bunun için kuvvet gerektiren egzersizlerden ya da temas gerektiren sporlardan en az üç hafta uzak durulması önerilir.

İşlem yapılan alanların iyileştiğinden emin olmak için, doktorun ameliyat sonrasında ki günlerde hastayı muayene etmesi gerekebilir. Bu muayenede doktorun vereceği önerilere hastanın eksiksiz uyması gerekir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
reference-aesthetic-banner
Open chat