Karın Germe

reference-aesthetic-tummy-tuck

Karın Germe

Günümüzde kadınların doğurma yaşı ilerlemiştir. Buna bağlı olarak tüp bebek doğumları artmış, gebeliklerin çoğalmıştır ve böylece karın deformasyonu çok sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Bunlara bağlı olarak da karın bölgesi estetiği artmıştır.

Abdominoplasti (tummy tuck); karın germe ameliyatı demektir. Karında oluşan yağlanmanın ve ciltte ki aşırı sarkmanın engellenmesi için yapılan bir ameliyattır. Spora ve diyete rağmen zayıflayamayan hastalarda tercih edilen bir operasyondur.

Karın estetiği operasyonunda; doğuma bağlı ya da yaşlanmaya bağlı gevşeyen karın kasları toparlanır. Göbek deliği düzeltilir. Fazla yağ dokusu alınıp sarkmış olan cilt dokusu çıkarılarak karın düz ve gergin hale getirilir.

Eğer karın bölgesindeki problem göbek deliğinin üstünde veya altında ise yapılan işlem “tam karın germe” işlemidir. Problem sadece göbek deliğinin altındaki ise yapılan işlem “mini-karın germe” işlemi olarak adlandırılır. Eğer bel ve mide bölgesinde de yağlanma varsa bu bölgelere liposuction yapılabilir.

Karın germe ameliyatında olabilecek iz; sezaryen izinden biraz daha uzun ve iç çamaşırının içinde kalacak şekildedir.

Karın germe ameliyatında; eğer hastanın kullandığı bir ilaç varsa, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp veya damar hastalığı gibi bir hastalık varsa doktora mutlaka bildirilmelidir. Çünkü eğer bu hastalıklarınız varsa riskli bir ameliyattır.

Ameliyattan 1 hafta önce kesinlikle aspirin içmeyiniz. En önemlisi ise ameliyattan en az 1 ay önce ve 1 ay sonra sigara içilmemesidir.

Doğumla ilgili olarak; karın germe ameliyatı doğumdan 1 yıl sonra rahatlıkla yapılabilir. Karın germe ameliyatı olduktan 18-24 ay sonra rahatlıkla doğum yapılabilir. Karın germe ameliyatı bebeğin gelişmesine engel olmaz. Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Tam karın germe

İnsizyon bir kalçadan diğer kalçaya uzanan, ancak bikini mayo içine gizlenebilen bir kesi hattına kadar yapılır. Alt, orta ve üst karın duvarındaki kas ve fasyadaki gevşeklik düzeltilerek şişkinlik ortadan kaldırılır.
Fazla deri yağ tabakası ile beraber aşağı doğru gerilir ve fazlalık alınır. Göbek yeni yerine adapte edilir. Liposuction konturlara daha düzgün bir görünüm vermek ve daha iyi hat oluşturmak için ek olarak uygulanabilir. Tam karın germe operasyonunda genişliğe bağlı olarak tahmini 2-4 saat sürebilir.

Kısmi karın germe (mini abdominoplasti)

Her iki kasık arasında da küçük bir kesi yapılır. Alt karın duvarında bulunan kas ve fasyadaki gevşeklik onarılır ve böylece şişkinlik ortadan kalkar. Deri aşağı doğru gerilerek fazla deri ve yağ tabakası çıkartılır.
Göbek sapı yeri değiştirilmeyebilir.

Liposuction genellikle geçiş bölgesini düzeltmek için kullanılabilir. Mini karın germede ameliyat süresi 1-2 saat arasındadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonra pansuman yapılır. Şişliği engellemek, en aza indirmek ve karnı desteklemek için özel bir karın korsesi giydirilir. Operasyondan sonra birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir bu durum ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Drenler ortalama 1-3 gün sonra alınır. Yaklaşık 1-3 gün hastanede kalırsınız. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi tahmini 3 veya 6 ay kırmızı-pembemsi renkte görülecektir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir.

Kabul edilebilir iziniz bikini altına yerleştirilecek şekilde oluşturulur. Operasyondan 3 hafta sonra operasyonun vücuda verdiği yeni şekil daha iyi farkedilir. Karın germe operasyonu sonrası kendinize olan güveniniz artar.,
Eğer sigara kullanıyorsanız, ameliyattan bir iki hafta önce sigaranın bırakılması çok önemlidir. Sigara, ciltteki kan akışını engelleyebilir ve böylece yaraların iyileşme süreci etkilenir.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
    reference-aesthetic-banner
    Open chat