implant

reference-aesthetic-implant

İmplant

İmplantların kullanımının hızla artması ve kaybedilen dişler için tedavi yöntemi olması, implant uygulama alanlarını gittikçe genişletmektedir. Diş implantları, insanların çiğneme ve fonasyon sorunlarını gidermeye, estetik beklentilerini karşılayıp kişinin özgüvenini kazandırmaya ve hayat standartlarını yükseltmeye yardımcı olur.

İmplantı yerleştirebilmek için yeterli kemik hacminin bulunması gerekir. Çene kemiğinin eridiği durumlarda, implantları yapabilmek genelde mümkün olmaz. Standart diş implantının yapılması için en az 10 mm.’lik kemik yüksekliği ve 6 mm.’lik kemik kalınlığı gereklidir. Ayrıca implantların çevresinde yeterli dişeti de bulunmalıdır. Dişeti dokusu, oral hijyenin kontrolü, pembe estetik, dişeti çekilmesi ve kemik erimesinin oluşmaması için gereklidir.

İleri implant cerrahisi, diş implantını yapabilmek için yeterli kemik ve dişeti dokusunun bulunmadığı durumlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntem; implantları en iyi konumda ve posizyonda yerleştirebilmek için, implantların çevresinde yeterli miktarda kemik ve dişeti dokusunu oluşturma işlemidir.

İmplant tedavisinde ilk olarak kemik miktarının ve yoğunluğunun uygun olup olmadığına bakılır. Kemiğin uygun olmadığı durumlarda kemik grefti uygulanır ve bölgenin kemikleşmesi beklenir, kemikleşme gerçekleştikten sonra implantlar yerleştirilir. Protez aşamasına geçmek için implantın çene kemiğine kaynaması gerekmektedir. Bu süre 2-3 ay arasında değişmektedir. İmplant çene kemiği ile bütünleştikten sonra sıra protezlerin hazırlanmasına gelir. Ağızdan alınan ölçü ve renk hedeflemesi yapıldıktan sonra protezler porselen laboratuvarlarında gerçek dişlere uygun ve estetik bir şekilde hazırlanır. Hasta ağzında yapılan denemelerden sonra son şekli verilir, son aşamada protezler implant üzerine vidalanarak ya da yapıştırılarak yerleştirilir.

İmplant sonrası ağız bakımı

Doğal dişleri ve implantları korumak için ağız hijyeni oldukça önemlidir. İmplant tedavisinden sonra ki ilk 2 gün içerisinde ağız bakımına önem verilmelidir. Ağız içinde basınca neden olan hareketlerden uzak durulmalıdır ve 1 gün boyunca ağız çalkalanmamalı veya gargara yapılmamalıdır. Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde ağız içi fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gereken noktalar bulunur. Mümkün oldukça yavaş hareketler ile uygulanmalıdır. Oluşmuş olan plakların düzenli ve yavaş bir şekilde temizliğinin yapılması başarı süresini uzatır.

Hastalarımızın Yorumları

Aslı Bozan
Aslı Bozan

Benimle ilgilenen sağlık danışmanı başta olmak üzere doktorum ve uzman estetisyenlere teşekkür ederim

Müge Yılmaz
Müge Yılmaz

Gittiğimde biraz yoğunluk vardı hastanede ama beni çok bekletmeden hemen yardımcı oldular randevumun hemen hemen tam saatinde girdim hocanın odasına muayene edip bilgi verdiler bilgisayar üzerinden bazı tasarımlar yaptılar düşünüyorum açıkçası en kısa zamanda geleceğim 🙂

Sizi Arayalım
    reference-aesthetic-banner
    Open chat