روکش های لمینت و سرامیکی - Reference Aesthetic
reference-aesthetic-lamine

روکش های لمینت و سرامیکی

راه های زیادی برای رفع شلوغی، بدشکلی ها، فضاهای بین دندانی و تغییر رنگ دندان ها وجود دارد. ترجیح داده شده ترین آنها تاج های زیبایی هستند.

کاربردهای تاج زیبایی از نظر کاربرد به صورت کامل یا جزئی از یکدیگر جدا می شوند. کاربردهای لمینت چینی در بین کاربردهای تاج جزئی ارجحیت دارند.

 

کاربرد لمینت سرامیکی

 

اصل اساسی در این کاربردها محافظت از بافت دندان با حداقل ساییدگی فقط روی سطوح خارجی دندان است.

برای استفاده در مواردی که انتظارات زیبایی شناسی برجسته تر از روش های دیگر است مناسب است. آنها به ویژه در دندان های قدامی که فشار جویدن وجود ندارد ترجیح داده می شوند.

دلیل اصلی ترجیح آنها این است که به دلیل کاربردشان مقاومت کافی در برابر نیروهای جویدن زیاد ندارند. از آنجایی که مواد مورد استفاده در این روش سرامیک است، مقاومت آنها در برابر سایش و تغییر رنگ کاملاً خوب است، اما به دلیل اینکه ساختار بسیار نازکی دارند که فقط سطح بیرونی را می پوشانند، مقاومت فشاری آنها کم است.

این وضعیت استفاده از آنها را در مولرها محدود می کند. اگر موقعیت ها و زوایای بسته شدن دندان ها در ناحیه قدامی مناسب باشد، می توان نتایج بسیار خوبی را در درمان های زیبایی به دست آورد.

 

روکش های زیبایی

روکش های کامل زیبایی، کاربردهای پروتزی هستند که اطراف دندان را احاطه می کنند. در مناطقی که فشار جویدن زیاد است یا در مواردی که نیاز به برداشتن بافت اضافی از دندان است، هیچ جایگزینی وجود ندارد. در این نوع روکش ها می توان مواد مختلفی را ترجیح داد.

روکش‌های کامل را می‌توان با ساپورت زیرکونیوم، پشتیبان فلزی یا سرامیک کامل (بدون ساپورت) تولید کرد. هنگام تصمیم گیری در مورد مواد مورد استفاده قبل از درمان؛ انتظارات بیمار، موقعیت دندان مورد استفاده در دهان و سازگاری مواد با بافت های بدن بیمار در نظر گرفته می شود.

 

روکش های فلزی

 

روکش های فلزی در مولرهای نواحی خلفی ترجیح داده می شوند. آنها در بریج هایی که در فواصل طولانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند بسیار موفق هستند. آنها با دوام و مقاوم در برابر نیروهای جویدن هستند. از آنجایی که آنها گذر نور ندارند، موفقیت زیبایی شناختی آنها کمتر است.

تاج های زیرکونیومی هم از نظر زیبایی و هم از نظر دوام بسیار موفق هستند. به همین دلیل، هم در مولرها و هم در ناحیه قدامی برای اهداف زیبایی بیشتر ارجحیت دارند. از آنجایی که عبور نور آنها بسیار زیاد است، بهتر است از بافت طبیعی دندان تقلید کنند.

به این ترتیب هم نتایج طبیعی و هم نتایج رضایت بخشی به دست می آید. هماهنگی رنگ و بافت بسیار خوب است. آنها را می توان در بیماران مبتلا به آلرژی فلزات استفاده کرد. این یک عامل مهم در ترجیح آنها است.

 

روکش های تمام سرامیک (بدون ساپورت).

روکش های تمام سرامیکی، یعنی بدون تکیه گاه، نزدیک ترین نتیجه را به مینای دندان واقعی می دهند، زیرا هیچ لایه حمایتی در زیر آن وجود ندارد.

دستاوردهای زیبایی شناختی بسیار بالاست. آنها برای ساخت پل مناسب نیستند. بنابراین در ترمیم های زیبایی یا تک تون در ناحیه قدامی به جای ترمیم های از دست رفته دندان مفید هستند. ظاهر طبیعی، هماهنگی بافت و موفقیت رنگ آن بسیار بالاست.

همه این درمان ها نیازمند یک سری مراحل آزمایشگاهی هستند. جذاب‌ترین جنبه این عمل این است که بیماران با تخت‌های موقتی به خانه‌های خود باز می‌گردند که می‌توانند در بین نوبت‌ها به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.